Temat: Ogniwa Peltiera ...mała, dlatego w praktycznych zastosowaniach wykorzystuje się inne materiały. Są to pewnego rodzaju półprzewodniki, zazwyczaj odpowiednio domieszkowane - tellurek bizmuty (Bi2Te3).
Chodź materiał ten ma interesujące nas właściwości nieporównywalnie lepsze od metali, jednak mimo wszystko, ilość ciepła wydzielanego lub pochłanianego na pojedynczym złączu, nie jest zbyt dużo. Aby zwiększyć moc cieplną trzeba albo radykalnie zwiększyć natężenie prądu (co napotyka na pewne ograniczenia), albo zastosować większą ilość takich ogniw.
W praktyce stosuje się właśnie połączenie większej liczby elementarnych ogniw. Poniżej znajduje się Moduł Peltiera o wymiarach 40x40x3,8mm.
http://img141.imageshack.us/img141/8264/ogniwopel1va1.gif
na rysunku poniżej pokazana jest jego budowa i zasada działania.... Źródło: forum.elektronika.xorg.pl/index.php?showtopic=306
Temat: Urządzenie pomiarowe z elementów napędu CD. ...zakres ) rzędu mikrogramów. Pomysł pochodzi z artykułu:
http://hyperreal.info/node/4516
Należy zastąpić wspomniany w artykule galwanometr układem zawieszenia soczewki.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/thumb/7/73/Laserdvd.jpg/800px-Laserdvd.jpg
Po położeniu na miejscu soczewki ważonego obiektu, "tacka pomiarowa" obniży się, w celu przywrócenia jej pierwotnego położenia, należy zwiększyć natężenie prądu płynącego przez cewki elektromagnesów regulujących położenie soczewki. Za to może odpowiadać układ złożony z żyletki pełniącej funkcję przesłony pomiędzy diodą, a fototranzystorem, sygnał z tegu układu sterował by prądem płynacym przez cewki. Informacją na temat masy obiektu będzie natężenie prądu płynącego przez cewki.
W eksperymencie można pokazać na przykład jak... Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1522300.html
Temat: Padaczka ...a potem ma 5 minut przerwy. Gdy ustawienia są prawidłowe, zszywa się miejsca nacięć. Nie od razu do domu Przez kilka dni po operacji chory pozostaje w szpitalu i przyzwyczaja się do stymulatora. Niemiłym uczuciem dla niego może być krótkotrwała chrypka, pojawiająca się w momencie uruchamiania stymulatora. Po wyjściu ze szpitala trzeba być pod opieką epileptologa, bo okresowo potrzebne jest przeprogramowanie stymulatora. Można zmniejszyć lub zwiększyć natężenie prądu oraz wydłużyć lub skrócić czas bezczynności aparatu. Zabezpieczeniem chorego przed napadem, który może zacząć się, gdy stymulator odpoczywa, jest możliwość jego błyskawicznego uruchomienia. Wystarczy do płytki wszytej pod skórę przyłożyć magnes. Chorzy zwykle noszą małe magnesy wmontowane np. w bransoletkę. Próbę odstawienia leku można podjąć po trzech latach bez napadu. Dawkę... Źródło: wielodzietni.net/viewtopic.php?t=2756
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljutuu.keep.pl
|