Temat: Parę moich herezyj morfoskładniowych ...wymusi zmianę "je" na "jedzą", ale nie odwrotnie - choć to zapewne otwarte do dyskusji, bo w rzeczywistości to czasownik stoi wyżej (HPSG przedstawiłaby to jako związek zgody, w którym albo oba elementy do siebie pasują i zdanie jest gramatyczne, albo nie).
Opierając się na swoim logicznym języku stwierdziłem, że związek rządu jest właściwie nieunikniony (chociaż w pewnych granicach można go zastępować szykiem), a związek przynależności oznacza dostosowanie się jednego wyrazu do drugiego. To, który jest nadrzędny, nie ma znaczenia. Za to jeden z wyrazów może się stać domyślny. Odmianę czasownika przez czasy można zinterpretować jako dostosowanie do okolicznika czasu, który może się stać domyślny. Do tego można sobie wyobrazić np. dostosowanie rzeczownika do przymiotnika.
Może być? Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1019.html
Temat: (*&^&*&$#@&) czyli miejsce na BLUZGI i Aga, mi się wydaje, że to będzie tak (bazując na definicjach z Wikipedii):
zwiÄ…zki zgody:
1. przewodnik zaproponował
2. doświadczony przewodnik
3. ciekawÄ… wycieczkÄ™
zwiÄ…zki rzÄ…du:
1. przewodnik zaproponował
2. zaproponował wycieczkę
3. biura podróży związek przynależności:
1. wycieczkę w góry
Zadzwoniłam też do teściowej polonistki. Powiedziała, że nie pamięta (uczyła w liceum, a to jest wcześniej) ale poszuka Mam do niej zadzwonić za jakąś godzinę po odpowiedź. Źródło: kaiem.pl/forum/viewtopic.php?t=3334
Temat: Ankieta dot. miłości etam, wy ciągle o tym wyglądzie fizycznym
jeśli sie ją widzi naturalną jak np rano po nocy taką zblazowaną i nadal się czuje do niej pociag wtedy dopiero można się zastanawić że jednak się ją kocha
a uczucia wyższego rzędu? związek przynależności, zgody albo rządu? Źródło: piaskownica.pl/viewtopic.php?t=3534
Temat: Język - pytania i odpowiedzi ...określający.
ZwiÄ…zek rzÄ…du polega na tym, że wyraz nadrzÄ™dny ma jako okreÅ›lenie rzeczownik w Å›ciÅ›le oznaczonym staÅ‚ym przypadku. OkreÅ›leniem w zwiÄ…zku rzÄ…du jest dopeÅ‚niacz liczby pojedynczej oraz mnogiej, oprócz dopeÅ‚niacza okreÅ›leniem może być nadrzÄ™dnik. ZwiÄ…zkiem rzÄ…du bywajÄ… poÅ‚Ä…czone również czasowniki jako wyrazy nadrzÄ™dne z rzeczownikami w odpowiednim przypadku jako wyrazami podrzÄ™dnymi okreÅ›lajÄ…cymi. ZwiÄ…zek przynależnoÅ›ci – w skÅ‚ad wyrażeÅ„ i zdaÅ„ wchodzÄ… również samodzielne wyrazy nieodmienne, przede wszystkim przysłówki, imiesÅ‚owy nieodmienne i wyrażenia przyimkowe. Wyrazy te Å‚Ä…czÄ… siÄ™ Å›ciÅ›le z orzeczeniem zdania i sÄ… okreÅ›leniami czasownika, przymiotnika lub przysłówka. Ich zwiÄ…zek z wyrazem okreÅ›lanym ma charakter logiczny, wyczuwamy go, rozumiejÄ…c znaczenie wyrazów skÅ‚adowych.
11. Analiza... Źródło: kornelia.xaa.pl/viewtopic.php?t=6520
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljutuu.keep.pl
|