Temat: Memfis ...XVIII dynastii, budowane przez elitę po upadku herezji Echnatona, wśród nich grób generała Horemheba, budowany jeszcze w stylu amarneńskim zanim jeszcze Horemheb został władcą Egiptu, o Serapeum (miejsce pochówku świętych byków, Apisów); * Abusir, nekropola V dynastii i okresu perskiego: o piramidy władców V dynastii, o mastaby prywatne (największa należąca do niejakiego Ptahszepsesa), o groby urzędników z końca okresu saickiego ( XXVI dynastia) i panowania perskiego (wśród nich grobowiec słynnego Udżahoresneta, zdrajcy, który przeszedł na stronę perską); * Abu Gurab o świątynie solarne władców V dynastii - zachowane są dwie: Userkafa (słabo) i Niuserre (bardzo dobrze); * Giza, nekropola IV dynastii: o najsłynniejsze piramidy - Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa, o wielki sfinks, o grobowce rodziny królewskiej i urzędników z czasów IV dynastii, o pozostałości... Źródło: sportbb.pl/viewtopic.php?t=1510
Temat: Tajmnicze drzwi ...podczas panowania XVIII dynastii, jak wynika z Papirusu Westcar (znajdującego się obecnie w Muzeum Egipskim w Berlinie) pochodzącego właśnie z tych czasów, ale będącego na pewno odpisem wcześniejszych przekazów. Otóż w papirusie tym Cheops jest bohaterem opowiadania zatytułowanego: Król Chufu i czarownicy, w którym czarownik o imieniu Dżedi przepowiada dalsze losy dynastii. Pośmiertny kult Cheopsa trwał jeszcze w czasach saickich ( XXVI dynastia), w czasach rzymskich Cheops uznawany był za egipskiego prawładcę.
Powyższy tekst jest własnością serwisu WIKIPEDIA.pl Źródło: egipt.nethit.pl/viewtopic.php?t=113
Temat: Faraonowie egipscy a data zburzenia Jerozolimy Faraonowie egipscy, którzy rządzili Egiptem w okresie imperium neobabilońskiego dają także świadectwo chronologii panowania ostatnich królów Judy. Z tego powodu dokonam krótkiego przeglądu historycznego. Podczas okresu neobabilońskiego w Egipcie panowała XXVI Dynastia. Okres tej dynastii określany jest także Okresem Saite. Poniżej wymieniam faraonów tego okresu oraz lata ich panowania:
664 - 610 - Psametyk I
610 - 595 - Necho II
595 - 589 - Psametyk II
589 - 570 - Apries (Hofra)
570 - 526 - Amazis
526 - 525 - Psametyk III
maj/czerwiec 525 - Kambyzes zdobywa Egipt
http://www.historica.pl/index.php?section=...j&id=461888
http://www.narmer.pl/dyn/26pl.htm
Daty podane dla tych faraonów... Źródło: watchtower.org.pl/forum/index.php?showtopic=4485
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljutuu.keep.pl
|